м. Суми, вул. Іллінська 12/2,
Тел.: (0542) 668-668
(099) 349-55-15
(097) 036-90-58

м. Суми, вул. Курська, 133
(066) 775-40-35

м. Шостка, вул. Свободи, 35.
(099) 349-53-32
(097) 037-04-13

 

Види окулярів Окуляри в XIII-XV століттях Окуляри у XVI столітті Окуляри у XVII столітті Окуляри у XVIII столітті Окуляри у XIX столітті Окуляри у XX столітті

 

Окуляри в XIII-XV століттях

 

Одним з перших дослідників, які помітили властивість сегмента скляної кулі покращувати зір у тих, хто погано бачить,  був францисканський монах,  філософ, дослідник природи і викладач з Оксфорду Роджер Бекон (близько 1214, Ілчестер, - близько 1292, Оксфорд).

Неможливо обійтися без посилань на зображення, що вже стали хрестоматійними. Перше серед них, що дійшло до наших днів.  знаходиться в містечку Тревізо, неподалік від Венеції. Там, у внутрішньому дворику готичного Собору Сан Ніколо (Tempio di San Nicolo), можна побачити фреску ченця Томмазо да Модена, на якій вперше в історії мистецтв були зображені окуляри. Фреска створена в 1352, на ній зображений кардинал Уго ді Прованс з окулярами на носі. На наступній фресці – зображення кардинала Нікола Де Роуена, який читає книгу через монокль.


Нижче – робота німецького художника Конрада фон Зоста (1370, Дортмунд — 1422, Дортмунд), представника пізньої готики. Його пензлю належить найстаріше зображення окулярів на Півночі. На вівтарі Страстей Христових міської євангелічної церкви міста

Бад-Вільдунгена (земля Гессен), який датується 1403 роком, зображений апостол в окулярах.

Чому навіть на вівтарних зображеннях з'являються окуляри? Відповідь очевидна. Проблеми із зором існували завжди і, напевно, окуляри були досить поширеним явищем у XV столітті, звичайно, у тих колах, де цю розкіш могли собі дозволити. Окуляри – ножиці навряд чи були зручними для використання, їх тримали в руці, як лорнет.


Мініатюра XV сторіччя.  «Свята Катерина з філософами». Ті ж самі «окуляри-ножиці».

Картина "Мадонна каноніка ван дер Пале" знаходиться в Муніципальній художній галереї міста Брюгге, головного міста бельгійської провінції Західної Фландрії.  Нідерландський живописець раннього Відродження, майстер портрета, один із перших художників, які освоїли техніку живопису олійними фарбами, Ван Ейк створив її в 1436 році.

Ви можете бачити повну репродукцію та збільшені фрагменти картини із зображенням каноніка з окулярами в руках. Як бачимо, окуляри досить грубі та навряд чи були зручні у використанні.

Святий Ієронім (Софроній Євсевій Ієронім) шанується у православній та католицькій традиціях як церковний письменник, аскет, творець канонічного латинського тексту Біблії. Його зображали Леонардо да Вінчі, Дюрер, Караваджо. Але тезка віце-президента Барселони Хауме Феррера, каталонський художник Жауме Феррер (Jaume Ferrer II) побачив святого Ієроніма саме таким. Зауважимо, що атрибутом «науковості» тих часів вважалися окуляри, які ми можемо бачити біля святого. Картина, датована 1450 роком, знаходиться в Національному музеї каталонського мистецтва. Виконана з використанням темпери, ліпних рельєфів та сусального золота на дереві.

Святий Яків у мініатюрі із «Всесвітньої хроніки» Хартмана Шеделя також зображений із окулярами в руках.  Але постає питання: чи існували окуляри за часів святого Якова, чи це вже пізніші «доробки»? У теологів багато питань із цього приводу.

Хартман (Гартман) Шедель – німецький лікар, гуманіст та історик. Один із перших картографів, які вперше використовували машинне друкування. Відомий як творець «Нюрнберзької хроніки» («Всесвітньої хроніки»), унікальної праці, в якій описані міста, країни, ілюстрованої малюнками та картами. Шедель відомий як колекціонер книг, витворів мистецтва та друкованих видань старих майстрів. "Всесвітня хроніка" створена в 1493 році.

Наступна добірка мальовничих зображень середньовічних окулярів епохи пізнього ренесансу (Європа XIII — XV ст.), вірніше, портретів сучасників з окулярами, належить  Institut für Realienkunde des Mittelalters und der Frühen Neuzeit, Krems an der Donau, нового часу (до 1620) в центральноєвропейському дунайському регіоні (Австрія, Німеччина, Італія, Словенія, Словаччина, Чехія, Румунія).

Інтернет – посилання: http://mreen.org/gallery/user/OSA/519/16853/#img

 
 
 
 

Види окулярів Окуляри в XIII-XV століттях Окуляри у XVI столітті Окуляри у XVII столітті Окуляри у XVIII столітті Окуляри у XIX столітті Окуляри у XX столітті